خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

دانلود پایان نامه معماری : رساله «طراحی ساختمان مسجد با رویکرد معاصرسازی مفاهیم معماری اسلامی»

  رساله با عنوان «طراحی ساختمان مسجد با رویکرد معاصرسازی مفاهیم معماری اسلامی»

  دانلود

   

  www.filebay.rozblog.com
   
  این پروژه توسط گروه معماری تلار تهیه شده است. از این بابت مشابه آن در وب وجود ندارد. رساله در 152 صفحه تنظمیم شده و دارای 33 منبع است. متن مطابق استانداردهای نگارش متون علمی تنظیم شده و برای ارائه رساله کارشناسی ارشد معماری مناسب می‌باشد.

   

  فایل قابل ویرایش رساله به صورت word با فهرست کامل مطالب، جداول، تصاویر، نقشه‌ها و نمودارها ارائه شده است.


   دانلود

   

  www.filebay.rozblog.com

  چکیده:

  رسول اکرم (ص) فرمودند: «هر کجا نماز بر پا دارید همانجا مسجد است»، مسجد بنایی است که در آن نیایش به درگاه احدیت و راز ونیاز با خالق متعال، روح و جان انسان را جلا می بخشد وتابش انوار حقیقت و رحمت الهی با لطیف ترین معانی، نشان کفر را از وجود او پاک می‌کند. مساجد ازهمان ابتدا مکانهایی چند عملکردی بودند که از جمله این عملکردها می توان به مواردی مانند: عبادت انفرادی، اجتماعی، تبادل افکار واندیشه، یاریجویی، کسب دانش، سرپناه افراد بی خانمان وغیره اشاره کرد لازم به ذکر است، عملکردهای فوق همواره پاسخگوی نیازهای اجتماعی مردم شهر و روستا بوده است. امروزه قدرت طلبی دولتها و نیز رشد فناوری ورسانه باعث ایجاد تضادهایی در مبانی نظری و روشهای طراحی در باطن شکل گیری مسجد اولیه و مسجد کنونی شده است، فلسفه ساخت بنای مسجد تنها و فقط عبادت است ولی در طول تاریخ این نوع نگاه اسلامی که همانا ساده زیستی است از هنر طراحی و ساخت مسجد فاصله گرفته است، حاکمان وقت هر کدام با تلاش به ایجاد شکوه و عزمت در بنای آن، اثبات ارادت قلبی خود به آئین شریعت اسلام و همچنین به رخ کشیدن قدرت سیاسی ، مذهبی خویش توجه بیش از حدی به تجملات و ابعاد سازه ای و فضایی مسجد داشته اند. از دلایل دیگر که آثار آن بیشتر در قرن معاصر مشهود است، پیشرفت‌های صنعتی و رسانه‌ای جوامع سکولار در مقابل کشورهای اسلامی است.

  رشد رسانه های اجتماعی و نیز تبلیغات خوش آب و رنگ فرهنگ سکولارو طرح ایجاد دنیایی یک شکل در رفتار اجتماعی و زندگی روزمره مردم، باعث شده که بشر کنونی دیگر توانایی شناخت و بازیابی گذشته خود را نداشته باشد، متاسفانه چنین رویدادی نه تنها تاثیر بسزایی در نوع آداب و معاشرت و زندگی انسان‌ها در جوامع مختلف داشته ،آثار هنری و معماری بومی آنها را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است. این جدایی از گذشته و امروز، در معماری معاصر ما نیز رخ داده تا جایی که هر روزه بناهایی ساخته میشوند که نه در بر دارنده هویت ایرانی اسلامیند و نه حتی بر طرف کننده نیاز روحی روانی شهروند ایرانی می باشند.این ناخوانایی و بی هویتی بیشتر به دلیل تمایل به سمت و سوی طراحی ساختمانهایی با مشابهت فرمی به بناهای دنیای مدرن است که امروزه در آثار سینمایی و تبلیغاتی کشورهای سکولار رخ نمایی می کند. مرهم چنین زخمی که بر آثار هنراسلامی و به خصوص معماری مساجد ایرانی-اسلامی بروز کرده همانا آشنایی بیشتر با مفاهیم اسلامی است ،همان مفاهیمی که باید از دل قرآن کریم استخراج شود تا دوباره دل انسان معاصر را به لطف ذات نورانی خود جلا بخشد.

   

    

   


  دانلود فایل های علمی ، درسی ، آموزشی و کاربردی
  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : مسجد ,معماری ,اسلامی ,رساله ,است، ,آثار ,filebay rozblog ,
  دانلود پایان نامه معماری : رساله «طراحی ساختمان مسجد با رویکرد معاصرسازی مفاهیم معماری اسلامی»

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر